Sezóna kliešťovej encefalitídy je tu - čo o nej vieme ?

31.03.2023

Slovensko je prirodzeným domovom  kliešťa (tzv. endemická oblasť), ktorý je prenášačom vírusu kliešťovej encefalitídy s typickým sezónnym výskytom od apríla do októbra. 

Kliešťová encefalitída je vírusový zápal mozgu a mozgových blán, ktorého prenášačom je infikovaný kliešť vírusom rodu Flaviridae. Na Slovensku sú to najčastejšie kliešťe Ixodes ricinus, ktoré prenášajú infekciu aj na ďalšiu zver (veverice, krty, zajace, jelene). Domáce zvieratá (kozy, ovce, hovädzí dobytok) pasúce sa vo voľnej prírode sú často tiež infikované a vylučujú vírus mliekom. Tieto kliešťe sa vyskytujú vo vysokých trávach, na lúkach, kúpaliskách, ihriskách, lesných porastoch, nízkych keroch, nájdete ich aj na cintorínoch, sídliskách a rôznych rekreačných oblastiach. Ochorenie sa prenáša aj dojčením z matky na dieťa, prenos z človeka na človeka však známy nie je. Profesionálne možno predpokladať výskyt u pracovníkov v lesníctve a poľnohospodárstve a u pracovníkov, ktorí vykonávajú dlhodobú prácu vonku. Ľudia, ktorí často vykonávajú voľnočasové aktivity v prírode, majú až päťkrát väčšiu pravdepodobnosť uštipnutia kliešťom.

Kliešťe sa vyskytujú vo vysokých trávach, na lúkach, kúpaliskách, ihriskách, lesných porastoch, nízkych keroch, nájdete ich aj na cintorínoch, sídliskách a rôznych rekreačných oblastiach. Myslite na to pred pobytom v prírode.

Ako sa prejavuje ? 

Vo väčšine prípadov ide o bezpríznakový priebeh ochorenia, avšak u niektorých sa prejaví ako ochorenie podobné chrípke - bolesti hlavy, kĺbov, svalov, malátnosť, závraty a zvýšená únava. Pacient má zvýšenú telesnú teplotu a katar horných dýchacích ciest. Horúčka trvá 4 – 7 dní, potom ustúpi za pocitu celkovej úľavy. Ochorenie má často dvojfázový charakter a môže prebiehať od bezpríznakovej infekcie až po ťažké encefalomyelitídy, pričom rozlišuje niekoľko foriem ochorenia. Medzi najťažšie formy ochorenia patrí Meningitická forma, po ľahšej fáze a vymiznutí príznakov sa teplota znova zvyšuje až do 39 °C, zvýrazňujú sa bolesti hlavy, časté je vracanie a svetloplachosť. Encefalitická forma sa prejavuje príznakmi z postihnutia sivej, ale aj bielej hmoty mozgu. Prítomná je kvalitatívna alebo kvantitatívna zmena vedomia, prejavujúca sa dezorientáciou, delíriom či kómou. Objaviť sa môžu poruchy spánku, poruchy pamäte a koncentrácie, epilepsia, narušený čuch a postihnuté tvárové nervy. Najťažšia forma ochorenia postihuje predĺženú miechu, pričom zlyhávajú dôležité vegetatívne centrá. Táto forma je zriedkavá a častejšie sa vyskytuje u osôb vo veku nad 60 rokov. 

Aká je diagnostika ? 

Pri podozrení na ochorenie odoberie lekár vzorku krvi, ktorá sa posiela na vyšetrenie protilátok. Vyšetrujú sa dve vzorky krvi s odstupom 3-4 týždňov, pretože v prvej fáze ochorenia nemusia byť ešte prítomné protilátky. Vyšetrenie na protilátky sa dá urobiť aj pri očkovaní, na skontrolovanie vytvorených protilátok. 

Liečba ochorenia

Liečba kliešťovej encefalitídy je len symptomatická (antipyretiká, analgetiká, hydratácia, pokoj na lôžku, monitorovanie životných funkcii), špecifická liečba neexistuje. Infikovaný pacient vyžaduje starostlivé sledovanie vývoja ochorenia a zvládnutie prípadných komplikáci. 

Ako chrániť pred ochorením ? 

Očkovanie predstavuje výborný spôsob prevencie pred vážnymi a dlhodobými následkami ochorenia (ochrnutia, poruchy koncentrácie a pamäte, smrť). Očkuje sa kedykoľvek počas roka, ale odporúča sa najmä v zime, keď je aktivita kliešťov minimálna, aby sa stihla vytvoriť dostatočná imunitná odpoveď. Očkuje sa tromi dávkami, medzi prvou a druhou dávkou by mala byť ideálne pauza dlhá 1 až 3 mesiace, ak je potrebné vytvoriť imunitnú odpoveď rýchlo, je možné podať druhú dávku už dva týždne od podania prvej. Tretia posilňovacia dávka sa podáva do 12 mesiacov od druhej dávky a poskytuje imunitu trvajúci približne na ďalšie 3 roky. Preočkovanie by sa malo opakovať každých 5 rokov jednou posilňovacou dávkou. 

Chrániť sa tiež môžete používaním repelentov pri pobyte v prírode, vhodným oblečením a vysokou obuvou, poprípade vyhýbaním sa rizikových miest. Po návrate domov odporúčamie dôkladne skontrolovať slabiny a miesta, kde dobre dolieha odev a kde je jemná koža, pretože tieto miesta obľubuje kliešť najviac. Ak nájdete prisatého kliešťa, vytiahnite ho čo najskôr.

Profesionálne očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

Ktoré profesie sa musia povinne očkovať pred nástupom do zamestnania proti kliešťovej encefalitíde ? Sú to zamestnanci virologických laboratórií, v ktorých sa pracuje s vírusom kliešťového zápalu mozgu. V ostatných prípadoch je toto očkovanie odporúčané, ale nie povinné. Sú to najmä:

  • zamestnanci lesného a vodného hospodárstva vrátane žiakov a študentov lesníckych učilíšť a škôl,
  • zamestnanci v poľnohospodárstve
  • zememerači
  • geológovia
  • značkári turistických chodníkov
  • zamestnanci horských chát a lanoviek
  • zamestnanci rekreačných zariadení
  • príslušníci Policajného zboru
  • colníci
  • profesionálny vojaci a vojaci v zálohe povolaných na výkon mimoriadnej služby
  • zamestnanci, ktorí vykonávajú práce spojené s prevádzkou a údržbou železničných dráh.

Nemýľte si ju s boreliózou

Napriek tomu, že obidve ochorenia prenáša infikovaný kliešť, ide o dve úplne odlišné ochorenia. Kliešťová encefalitída je vírusové ochorenie, zatiaľ čo Lymská borelióza je bakteriálna infekcia, ktorú spôsobuje baktéria Borellia burgdorferi. Po uhryznutí kliešťom sa objavia včasné a lokálne známky - asi po 7 dňoch bezbolestné prstencové sfarbenie kože tzv. Erythema migrans (ostro ohraničený veľký červený fľak s bielym stredom). Kliešť musí byť na svojom hostiteľovi prisatý viac ako 12 hodín, aby došlo k nákaze touto baktériou, takže okamžitým odstránením kliešťa znížite riziko nákazy. Lymská borelióza sa prejavuje únavou, bolesťou hlavy, malátnosťou, horúčkou a opuchom lymfatických uzlín. Ak nájdete na koži červený fľak s bielym stredom, je navyšší čas ísť lekárovi. Toto ochorenie sa dá liečiť antibiotikami. Neliečené ochorenie však spôsobuje vážne komplikácie, ktoré sa môžu objaviť aj niekoľko rokov po infikovaní - postihnutie kĺbov a srdca, v poslednom štádiu celoživotné následky, zápal osrdcovníka, záchvaty, bolestivé kŕče, poruchy pamäti. Očkovanie proti borelióze neexistuje. 

Kliešť musí byť na svojom hostiteľovi prisatý viac ako 12 hodín, aby došlo k nákaze touto baktériou, takže okamžitým odstránením kliešťa znížite riziko nákazy.

Ako sa vyťahuje kliešť ? 

Kliešťa je potrebné vytiahnuť čo najskôr. Určite pri tom nepoužívajte žiadne krémy, masti ani oleje. Kliešťa nimi pridusíte a je možné, že vyvráti obsah aj s infekčným materiálom do tela a zvýšite tým riziko infekcie. Na kliešťe sa používajú tekuté prípravky na okamžité znehybnenie a usmrtenie, ktoré dostať v lekárni. Tak isto ho ani nepučte pinzetou. Na odstraňovanie slúžia špeciálne upravené háčiky na kliešťe, ktoré tiež kúpite bežne v lekárni. Ak nemáte doma takýto háčik ani lekáreň v blízkosti, môžete použit aj vatovú tyčinku či pinzetu. Vždy si pred odstránením kliešťa umyte ruky, podľa možnosti použite aj dezinfekciu. Kliešťa jednoducho vytiahnite priamym pohybom háčikom či pinzetou, po vytiahnutí miesto dezinfikujte. V prípade núdze možno použiť aj navlhčenú vatovú tyčinku, jemne otočte 2-3 krát kliešťom proti smeru hodinových ručičiek. Ak sa Vám stane, že jeho ,,chápadlá´´ ostanú v tele, nevadí, telo si s nimi poradí ako napr. s trieskou. Po vytiahnutí odporúčame sledovanie uhryznutého miesta a v prípade objavenia červenej vyrážky aj návštevu lekára. 

Pri vyťahovaní kliešťa nikdy nepoužívajte žiadne krémy, masti ani oleje. Na odstránenie používajte háčiky na kliešťe, ktoré dostať kúpiť v lekárni alebo drogérii.

Mgr. Lenka Chudá, PhD. - Verejná zdravotníčka, BT

Páčil sa Vám tento článok ? Zdieľajte ho s ostatnými !